Bioİzmir 2015 - BIO International Convention'da tanıtıldı

Dünyanın en büyük biyoteknoloji fuarlarından biri olan "BIO International Convention", her yıl Amerika Birleşik Devletleri'nin farklı eyaletlerinde ve ayrıcaBIO EUROPA adıyla Avrupa’nın değişik şehirlerinde organize edilmektedir.

BIO 2015 Haziran ayında Amerika'nın Philadelphia kentinde düzenlenmiştir. 1700'den fazla standın yer aldığı fuara 15.000’den fazla ziyaretçi katılım göstermiştir. Ayrıca 60'dan fazla ülke ve eyalet tarafından stant kurulmuş ve bu stantlarda farklı ülkelerden biyoteknoloji alanında katılımcılar sektörel çalışmalarını sergileme şansı bulmuşlardır. Türkiye, fuara Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) organizasyonu ile katılmıştır. TEPAV adına Prof. Dr. Güven SAK'ın liderlik yaptığı heyette Türkiye'den toplam on araştırma merkezi, on şirket ve İzmir Kalkınma Ajansı yer almıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Kalkınma Ajansı, DEPARK, Dokuz Eylül TTO ve İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü (iBG-izmir) olarak ortak katılım gösterdiğimiz fuarda iki ayrı stantta yer aldık. Stantların birinde Bioİzmir projesinin tanıtımı ve İzmir’deki yatırım olanakları anlatılırken diğer stantta iBG-izmir'in tanıtımı yapılmıştır. Bioİzmir adına  Prof. Dr. Murat ÖZGÖREN, Prof. Dr. Mehmet ÖZTÜRK, Prof. Dr. Mehmet ÖZTÜRK, Doç. Dr. Adile ÖNİZ, Halit DURAN ve Şefik Emre COŞKUN'un katılım gösterdiği fuarda Bioİzmir projesinin tanıtımının yanı sıra yeni işbirlikleri geliştirmek üzere de pek çok adım atılmıştır.